Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Σχέδιο Δράσης “Ενίσχυση της συμμετοχής των γονέων στη σχολική ζωή”

Η δράση αυτή θα εστιάσει σε ζητήματα που αφορούν την συνεργασία και την  επικοινωνία μεταξύ σχολείου και οικογένειας μαθητών. Περιλαμβάνει τη διαμόρφωση μηχανισμών αμφίδρομης επικοινωνίας σχολείου – οικογένειας, μορφές επικοινωνίας και διαδικασίες αλληλεπίδρασης.

Αναγκαιότητα – Στόχοι: Σκοπός του σχεδίου δράσης είναι η ενίσχυση της συμμετοχής των γονέων στη σχολική ζωή, με την διαμόρφωση ενός σταθερού πλαισίου συνεργασίας, συστηματικής ενημέρωσης και αμφίδρομης επικοινωνίας.

Ειδικοί στόχοι:

Α) Ενίσχυση της επικοινωνίας και γενικότερης συνεργασίας του σχολείου με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων

Β) Οργάνωση από την πλευρά του σχολείου τρόπων επικοινωνίας και αμφίδρομης επικοινωνίας με τους γονείς μέσω της οποίας θα δημιουργηθούν και θα καλλιεργηθούν σχέσεις εμπιστοσύνης και αλληλοβοήθειας.

Γ) Παροχή ενημέρωσης , υποστήριξης και καθοδήγησης σε οικογένειες των μαθητών.